Назначаването и смяната на управител в ООД (Дружество с ограничена отговорност) са важни процеси, които могат съществено да повлияят на работата и развитието на дружеството. Управителят е орган осъществяващ оперативното функциониране на дружеството и представляващ го в отношенията му с други правни субекти.
В следващите няколко абзаца ще разгледаме процедурите и условията, свързани с назначаването и смяната на управител в ООД.
Управителят е едноличен орган и според изискванията на Закона – пълнолетно, дееспособно физическо лице, с подходяща квалификация и опит в съответната сфера на дейност на дружеството. Възможно е да бъдат назначени няколко управителя и всеки от тях да представлява дружеството самостоятелно, ако дружественият договор го позволява.
За да се назначи управител в ООД, трябва да бъде спазена определена процедура, изискванията за която са посочени в Търговския закон и дружествения договор. Съдружниците в дружеството следва да свикат общо събрание, на което да вземат решение за назначаването на конкретно лице за управител. Решението се взима с обикновено мнозинство. Не съществува изискване управителят да бъде съдружник.
Правата и задълженията на управителя на ООД могат да се конкретизират чрез сключване на трудов договор с въпросното лице, избрано за управител, или чрез подписване на договор за възлагане на управлението. И при двата случая договорът трябва да сключен от лице, овластено за това от общото събрание на съдружниците дружеството.
Част от правомощията на управителя във вътрешното управление обхващат- свикване на ОС (общо събрание) на редовни и извънредни заседания, подготвяне на проектите за решения, които предлага за приемане от ОС, сключване и прекратява договори със служители.
Правомощията му във външните отношения се свеждат до представителство на дружеството, както и да сключва неограничено всякакви сделки от негово име.
Без съгласието на общото събрание, управителят не може да извършва сделки от чуждо или свое име, да ръководи или участва в други търговски дружества и да учредява нови такива от името на управляваното от него дружество.
Защитата от неправомерни действия на управителя може да се осъществи чрез предявяване на иск от съдружник в ООД за установяване недействителността на сключени от управителя сделки. Вследствие на подадения иск следва да се установи, че ищецът има правен интерес от предявения иск, както основанията за недействителност са предвидени в закона.
Във властта на съдружниците е по всяко време да извършат смяна на управителя на фирмата. Всяка фирма трябва да има управител във всеки един момент. Това означава, че ако съдружниците в дружеството искат да освободят управителя от длъжност, то следва да назначат нов, който да заеме поста. Изключение прави, когато управителите са повече от един и един от тях се освобождава от длъжност.
Смяната на управител в ООД може да стане по различни причини, като например изтичане на мандата, основателно решение на общото събрание на съдружниците/акционерите, оттегляне или прекратяване на мандата, поради нарушение на задълженията на управителя.
Управителят може да бъде сменен при: смърт, поставянето му под запрещение или освобождаване, което става с решение на Общото събрание, взето с обикновено мнозинство. Той може да бъде сменен и без мотив, по решение на общото събрание на съдружниците.
Прекратяването на представителната власт може да стане и с искане на управителя да бъде заличен от търговския регистър с писмено уведомление до дружеството, като един месец от получаване на уведомлението, дружеството следва да впише това обстоятелство в търговския регистър. В случай, че не предприеме действия по заличаването му, то досегашния управител има правото сам да заяви заличаването си.
В заключение, назначаването и смяната на управител в ООД са важни стъпки за осигуряване на ефективното функциониране и развитие на дружеството. Те следва да бъдат извършвани в съответствие със законовите изисквания и процедури, установени в дружествения договор и Търговския закон, с цел гарантиране на компетентността и надеждността на управителя и ефективното функциониране на дружеството.
Екипът на KGK има богат опит в процесите, свързани с търговски дружества.
За съдействие и консултация може да се свържете с нас.
За да осигурим най-добрите изживявания, ние използваме технологии като "бисквитки" за съхраняване и/или достъп до информация за устройството. Съгласието Ви с "бисквитките"ще ни позволи да обработваме данни като поведение при използването на сайта или уникални идентификатори на този сайт. Несъгласието или оттеглянето на съгласието може да повлияе неблагоприятно на определени характеристики и функции.
Общи условия