Производството по несъстоятелност има за цел да осигури справедливо удовлетворение на кредиторите и възможност за оздравяване на предприятието на длъжника, като се взимат предвид интересите на кредиторите, длъжника и неговите работници.
Производството се открива за търговец, който е неплатежоспособен или при свръхзадълженост, като последното се отнася само за капиталовите дружества – ООД, АД, КДА.
Неплатежоспособен е търговец, който не е в състояние да изпълни изискуемо:
Съгласно Търговския закон, се предполага, че търговецът не е в състояние да изпълни задължение от гореизброените, когато:
• преди подаване на молбата за откриване на производството по несъстоятелност търговецът не е заявил в Търговския регистър годишните си финансови отчети за последните 3 години;
• длъжникът е спрял плащанията или е платило изцяло или отчасти само на определени кредитори;
• срещу търговеца има образувано изпълнително производство и задължението е останало изцяло или частично незаплатено в рамките на 6 месеца след получаване на поканата или на съобщението за доброволно изпълнение.
Свръхзадълженост пък е налице, когато имуществото на търговеца не е достатъчно, за да покрие задълженията му – пасивите надвишават активите. В практиката често се среща неплатежоспособността и свръхзадлъжнялостта да настъпят по едно и също време, но не е задължително.
Начало на производството се дава с подаване на молба до съда от длъжника или от негов кредитор. Молба могат да подадат също така и НАП – при задължение към държавата или общините или частно държавно вземане, и „Главна инспекция по труда“ при изискуеми и неизпълнени за повече от два месеца задължения за трудови възнаграждения към най-малко 1/3 от служителите.
Важно уточнение е, че длъжникът, станал неплатежоспособен или свръхзадължен, е длъжен да поиска откриване на производство по несъстоятелност. Търговец, който изпадне в неплатежоспособност и не заяви това пред съда в 30-дневен срок, се наказва с лишаване от свобода до 3 години или глоба до 5 хил. лева. Наказателна отговорност носят и съответно управителят и прокуриста.
След като вече е подадена молбата и се констатира неплатежоспособност, съответно свръхзадълженост, съдът взима решение за откриване на производството по несъстоятелност.
В случаите, когато имуществото на длъжника не е достатъчно, за да покрие началните разноски, съдът определя сума, която следва да бъде предплатена от заинтересованите лица. Ако не бъдат платени съответните разноски, производството се спира, като се постановява прекратяване дейността на предприятието и длъжникът се обявява в несъстоятелност. Производството може да се възобнови в срок до една година, ако се удостовери, че могат да се покрият началните разноски.
Кредиторите предявяват своите вземания в срок до един месец от вписването на решението за откриване на производството в Търговския регистър, като за целта се подава молба по образец. Вземане, което е предявено след срока, но не по-късно от два месеца от изтичането му, се вписва също в списъка на предявените вземания.
Ако производството е спряно в този едномесечен срок и някой от кредиторите не е предявил своите вземания, то този едномесечен срок спира да тече до момента на възобновяването.
14 дни след изтичането на този срок, назначеният синдик съставя списъци на приетите и неприетите предявени вземания, като кредиторите разполагат със 7 дни да оспорят прието или неприето вземане.
С плана за оздравяване се цели възобновяване на дейността на търговеца и изплащане на задълженията. Той може да включва отсрочване или разсрочване на плащанията, опрощаване на задълженията, реорганизация на предприятието или др.
Планът за оздравяване може да се предложи най-късно до два месеца след момента на обявяване в търговския регистър на определението на съда за одобряване на списъка на приетите вземания. Не е пречка да бъдат предложени няколко плана. В случай че в двумесечния срок не се предложи план за оздравяване, съдът постановява решение, с което обявява дружеството в несъстоятелност и постановява осребряване на имуществото на дружеството.
С решението за обявяване в несъстоятелност съдът постановява прекратяване на дейността на търговеца, обща възбрана и запор върху имуществото, прекратява или ограничава правомощията на органите на длъжника и го лишава от правото да управлява и да се разпорежда с имуществото си. След това постановява започване на осребряване на имуществото, което е включено в масата на несъстоятелността и разпределяне му.
По предложение на синдика, съобразено с решение на събранието на кредиторите, съдът по несъстоятелността разрешава разпределение на имуществото от масата на несъстоятелността.
Кредиторите се удовлетворяват по особен ред от разпределението на получените от продажбата активи, според който т.нар. „привилегировани кредитори“ се удовлетворяват преди всички останали.
Производството по несъстоятелност се прекратява, когато са изплатени задълженията или масата на несъстоятелността е изчерпана.
Непредявените и неудовлетворените вземания в производството се погасяват.
KGK Law Firm предоставя консултантски услуги, касаещи несъстоятелността, правата на кредиторите и събирането на вземания в хода на производството по несъстоятелност. Юристите ни могат да Ви помогнат във всички фази на производството, независимо дали сте длъжник, кредитор или друга засегната страна.
За да осигурим най-добрите изживявания, ние използваме технологии като "бисквитки" за съхраняване и/или достъп до информация за устройството. Съгласието Ви с "бисквитките"ще ни позволи да обработваме данни като поведение при използването на сайта или уникални идентификатори на този сайт. Несъгласието или оттеглянето на съгласието може да повлияе неблагоприятно на определени характеристики и функции.
Общи условия