
Освен за извършване на стопанска дейност, законът позволява учредяването на юридически лица и за постигането на т. нар. нестопански цели. Чрез тези образования се утвърждава и развива дейността на гражданското общество в областта на политиката, културата, спорта и пр. Дейността си юридическите лица с нестопанска цел („ЮЛНЦ“) осъществяват в обществена или в частна полза, като веднъж определено, че ЮЛНЦ ще извършва дейност в обществена полза, това решение е неотменимо.
Наименованието на тези лица не бива да подвежда, тъй като често те извършват и допълнителна стопанска дейност, свързана с предмета на основната им дейност. Приходът от тази дейност се използва за постигане на определените цели. Освен приходите от допълнителната стопанска дейност, ЮЛНЦ могат да получават и финансиране от държавата или по линия на други ЮЛНЦ и така да концентрират в себе си значително имущество. Освен това, по силата на разпоредби на други закони, именно под формата на ЮЛНЦ се формират и управляват формирования с голямо значение за развитието на определени сфери. Така например под формата на ЮЛНЦ действат спортните федерации в Република България. По тези причини в настоящата статия ще разгледаме някои въпроси във връзка с учредяването и функционирането на ЮЛНЦ.
Съгласно действащото българско законодателство, ЮЛНЦ може да бъде учредено под две форми:
Членството в сдружението е доброволно, може да се предвиди заплащане на членски внос. Органите на сдружението са общото събрание на членовете на сдружението, който е върховният му орган и управителен съвет, състоящ се от минимум три лица – членове на сдружението, който го представлява и изпълнява решенията на общото събрание. Самите решения на общото събрание подлежат на съдебен контрол относно тяхната законосъобразност и съответствие с устава.
Фондация се учредява приживе или по случай на смърт с едностранен учредителен акт, с който безвъзмездно се предоставя имущество за постигане на нестопанска цел. За учредяване на фондацията приживе е необходимо учредителният акт да бъде с нотариално заверени подписи. Имуществото, предоставено с учредителния акт, се счита за имущество на фондацията при нейното възникване от датата на извършване на учредителния акт приживе или на откриване на наследството по случай смърт.
В зависимост дали се учредява приживе или по повод на смърт, искането за вписване на фондацията се прави от учредителя или овластено от него лице или орган, изпълнителят на завещанието, наследникът или от някое от лицата, които биха се ползвали от дейността на фондацията съобразно учредителния акт.
Имуществото на фондацията се управлява от управителен орган, който може да бъде едноличен или колективен. Учредителят може да запази за себе си или да определи трето лице, с което да упражнява определени права – да назначава и освобождава членове на управителния орган на фондацията, да одобрява определени сделки с имуществото на фондацията, да взема решение за нейното прекратяване и пр. В случай че учредителят или лице почине, бъдат обявени за отсъстващи или поставени под запрещение или бъдат прекратени, запазените права преминават върху съответния орган на фондацията.
До края на 2017г. регистрацията на ЮЛНЦ се осъществяваше в регистър към окръжните съдилища в страната. След 01.01.2018г. регистрацията се осъществява в Търговския регистър и регистър на ЮЛНЦ.
Разгледаните по-горе въпроси не изчерпват особеностите на ЮЛНЦ. Същевременно уредбата в Закона за юридическите лица с нестопанска цел е неясна относно редица други хипотези, което често създава спорове и проблеми в практиката. Именно по тази причина, за да сте сигурни, че сдружението или фондацията Ви действат в съответствие със законовите правила, препоръчваме при учредяването и във връзка с дейността на подобни лица да се ползват услугите на адвокат.
KGK притежава дългогодишен опит в консултирането и представителството на ЮЛНЦ. Сред клиентите ни са сдружения и фондации с разнообразни сфери на дейност и цели, с разлики в структурата и броя на членовете. Натрупаният опит дава възможност на адвокатите по търговско право в KGK Law Firm да съдействат и да намерят оптималните решения за казусите, които могат да възникнат във връзка с дейността на различните ЮЛНЦ. Можем да предложим съдействие при изготвяне на документи за учредяване и ликвидация на сдружения и фондации, подготовка и провеждане на заседания на управителни органи и общи събрания на сдружения, както и представителство в съдебни производства във връзка със свикване на общи събрания или обжалване на техните решения.
В случай че имате нужда от консултация по въпроси, засягащи ЮЛНЦ, можете да се свържете с нас.
За да осигурим най-добрите изживявания, ние използваме технологии като "бисквитки" за съхраняване и/или достъп до информация за устройството. Съгласието Ви с "бисквитките"ще ни позволи да обработваме данни като поведение при използването на сайта или уникални идентификатори на този сайт. Несъгласието или оттеглянето на съгласието може да повлияе неблагоприятно на определени характеристики и функции.
Общи условия