Преди да се започне строежа, трябва да се спазят други законови изисквания като съгласуване и одобрение на инвестиционен проект, както и сключване на договор с консултант, който да издаде оценка за съответния инвестиционен проект. Всичко това е необходимо, за да може да се издаде разрешение за строеж и всичко, свързано с него да е законно.
Правото на строеж представлява основното право на граждани и предприятия да създават нови сгради или да променят вече съществуващи такива. То определя процедурите и изискванията за получаване на разрешение за строителство, което е необходимо преди започването му. Включва правила за обхвата на територията, които определят какви видове сгради могат да бъдат изграждани в определени райони.
Правото на строеж определя отговорностите и задълженията на различните участници в процеса на строителство, като собственици, строителни фирми, проектанти и други.
Според Закона за собствеността собственикът на земята е собственик и на постройките и насажденията върху нея, освен ако е установено друго. При правото на строеж, собственикът на един поземлен имот, прехвърля това право на трето лице. По силата на преотстъпеното право, това лице може да построи сграда върху имота и да придобие собствеността върху постройката, независимо от собствеността върху земята.
Ако след учредяване на правото на строеж е настъпило изменение в размерите на имота, това рефлектира върху обема на правото, което собственика има относно ползването на терена.
Правото на строеж се учредява с договор или административен акт.
За учредяването на право на строеж, следва да се състави договор, който е във форма на нотариален акт и се сключва пред нотариус, с район на действие по местонахождение на недвижимия имот, след което се вписва в Имотния регистър към Агенцията по вписванията.
Хубаво е преди да подпишем нотариалния акт за учредяване на правото на строеж, да съставим предварителен договор, в който да се впишат всички уговорки между страните по нотариалния акт.
Той може да бъде възмезден – срещу обезщетение или заплащане на съответна сума, както и безвъзмезден. Когато се учредява право на строеж върху държавен или общински имот, суперфицията се учредява с административен акт на съответния държавен или общински орган.
Правото на строеж може да бъде прехвърляно от момента на учредяването му до завършване на сградата в груб строеж.
Какво се има предвид под груб строеж? Груб строеж е сграда или постройка, на която са изпълнени ограждащите стени, включително и покривът, без или с различна степен на извършване на довършителни работи. Това са частите и елементите като основи, плочи, греди, стълбища на сгради, покриви, улици и други части, които по предназначение служат за общо ползване.
Правото на строеж се прекратява, когато срокът, за който е учреден изтече – в този случай, след изтичането му, собствеността на сградата ще премине безвъзмездно върху собственика на земята.
При отказ от право на строеж – ако съм придобил право на строеж, но впоследствие реша да се откажа от него, трябва да го направя в писмена форма с нотариална заверка на подписа. Ако се откажа от правото си на строеж, след като съм започнал строителството, собственикът на земята става собственик на построеното.
При преминаване на постройката в собственост на собственика на земята – когато съм построил сграда въз основа на право на строеж и я прехвърля на собственика на земята чрез някакъв вид правна сделка, собственикът на земята става и титуляр на правото на строеж върху нея. И тъй като правото на собственост върху един недвижим имот обхваща възможността на собственика да строи върху него, правото ми на строеж се прекратява.
• Право да извършвам строителна дейност за надстрояване или пристрояване на съществуваща сграда, съобразено с инвестиционен проект.
• Да придобивам собствеността върху надстроения или пристроения обект, отделно от собствеността на сградата.
• Да придобивам в собственост и съответни прилежащи помещения.
• Да ползвам чуждата земя ако ми е необходима за използване на пристройката и надстроения обект;
• Като лице, изградило постройката, мога да се разпореждам с нея чрез дарение, замяна, отдаване под наем, но реша ли да продавам дори и само част от нея, трябва първо да я предложа на собственика на земята и едва след негов отказ на трето лице.
Правото на строеж се погасява с изтичане на срока, за който е отстъпено, както и с изтичане на давност, ако правото не се упражни в продължение на 5 години.
За начало на давностния срок се счита възможността за реализация на правото на строеж. Ако съществуват пречки в тази насока, например наличие на строителна забрана, началният момент на давността, независимо от този на учредяване на правото, ще се свърже с отпадането на тази пречката.
Правото на строеж не се погасява при погиване на постройката или част от нея (освен ако при учредяването на акта не е уговорено друго).
Предвид сложността на материята, понякога действията на страните в процеса могат да доведат до нежелани резултати, така че най-доброто, което можете да направите, е да потърсите компетентното мнение на адвокат, преди да предприемете действия.
За да осигурим най-добрите изживявания, ние използваме технологии като "бисквитки" за съхраняване и/или достъп до информация за устройството. Съгласието Ви с "бисквитките"ще ни позволи да обработваме данни като поведение при използването на сайта или уникални идентификатори на този сайт. Несъгласието или оттеглянето на съгласието може да повлияе неблагоприятно на определени характеристики и функции.
Общи условия