Най-напред, Дружество с променлив капитал трябва да отговаря едновременно на две условия – годишният оборот/ стойност на активите да е под 4 000 000 лв. и средносписъчният брой на персонала да е под 50 човека. В случай че някое от тези условия се промени, дружеството трябва да се преобразува в АД или ООД.
За разлика от ООД и АД, тук няма задължение да се вписва капиталът на дружеството. Той е променлив и се установява всяка година с решение на редовното годишно общо събрание, след като разгледа годишният финансов отчет.
Ако е уговорено в дружествения договор, ДПК може да издава дружествени дялове с особени права (привилегии). Например, може да бъде уговорено, че привилегированите дружествени дялове осигуряват повече от един глас в общото събрание или пък, че гарантират допълнителен дивидент или ликвидационен дял. В тази си особеност, ДПК заимства от АД. Важно за тази нова правна форма е да се отбележи, че минималната стойност на един дружествен дял може да бъде в размер на една стотинка, както и че стойността на дяловете от различен клас може да бъде различна.
Общото събрание на съдружниците може да учреди на наети от дружеството лица, независимо от вида на договора или на правоотношението, правото да придобият дялове на дружеството, което се упражнява само чрез прехвърляне на собствени дялове на дружеството. Тук законът дава свобода по отношение на условията и реда, по който ще се уреждат тези отношения, като е предвидено, че това ще става с решение на общото събрание или управителния съвет, съответно управителя, когато е овластен от общото събрание.
Прехвърлянето на дружествени дялове се извършва свободно, независимо дали става дума за прехвърляне между съдружници или прехвърляне на трети лица, за разлика от ООД. Все пак, дадена е възможност в дружествения договор да се предвидят специфични правила при прехвърлянето на дялове. Формата на договора, с който се прехвърлят дялове е писмена с нотариална заверка на подписите, но отново е дадена свободата да се договори по-лека форма, което предлага по-голяма гъвкавост на този процес.
За разлика от ООД, АД и КДА, непаричната вноска при ДПК се оценява от три вещи лица, определени от управителния съвет/управителя, докато при класическите капиталови дружества, тези вещи лица се назначават от Агенция по вписванията. Последното се превърнало в значителен практически проблем поради тромавостта и не кратките срокове на тази процедура.
В случай че вече дружеството не отговаря на законовите изисквания за ДПК, то за него възниква задължението да се преобразува в капиталово дружество по общия ред за промяна на правната форма. Ако дружеството не бъде преобразувано в срок до края на финансовата година, следваща общото събрание, на което се е установило несъответствието, то то се прекратява от окръжния съд по иск на прокурора.
Екипът на KGK разполага с богат опит в областта на търговското право, изготвянето на дружествени документи и разрешаването на сложни казуси по материята. При нужда от правно съдействие във връзка с Дружеството с променлив капитал, можете да се свържете с нас.
За да осигурим най-добрите изживявания, ние използваме технологии като "бисквитки" за съхраняване и/или достъп до информация за устройството. Съгласието Ви с "бисквитките"ще ни позволи да обработваме данни като поведение при използването на сайта или уникални идентификатори на този сайт. Несъгласието или оттеглянето на съгласието може да повлияе неблагоприятно на определени характеристики и функции.
Общи условия