На 16-ти февруари 2024 г. бе обнародвана новата Наредба № Н-1 за условията и реда за вписване на лицата в регистъра по чл. 9б от Закона за мерките срещу изпирането на пари (ЗМИП).
Всеки, който предлага услуги по регистрация на дружества, предоставяне на адрес на управление и др. е длъжен да се впише в регистъра, поддържан от Mинистерството на правосъдието, като в противен случай няма да може да продължи да извършва тези дейности.
Наредбата влиза в сила на 20 март 2024 г. и лицата, които извършват изброените дейности, имат двумесечен срок от влизането в сила да се впишат в регистъра.
В наредбата изчерпателно са изброени следните дейностите, като ако се извършва някоя от тях по занятие, лицето трябва да се впише в регистъра:
• Предоставяне на адрес на управление, адрес за кореспонденция, офис и/или други сходни услуги за целите на регистрацията и/или функционирането на юридическо лице или друго правно образувание;
• Услуги по учредяване, регистриране, организиране на дейността и/или управление на търговец или на друго юридическо лице, или друго правно образувание;
• Услуги по доверително управление на имущество или на лице по т. 2, включително:
а) изпълняване на длъжността или организиране на изпълнението от друго лице на длъжността директор, секретар, съдружник или друга сходна длъжност в юридическо лице или друго правно образувание;
б) изпълняване на длъжността или организиране на изпълнението от друго лице на длъжността доверителен собственик – в случаите на тръстове, попечителски фондове и други подобни чуждестранни правни образувания, учредени и съществуващи съобразно правото на юрисдикциите, допускащи такива форми на доверителна собственост;
в) изпълняване на длъжността или организиране на изпълнението от друго лице на длъжността номинален акционер в трето чуждестранно юридическо лице или друго правно образувание, различно от дружество, чиито акции се търгуват на регулиран пазар, спрямо което се прилагат изискванията за оповестяване в съответствие с правото на Европейския съюз или на еквивалентни международни стандарти.
Вписването е условие за извършване на горепосочените дейности.
Посочени са и изискванията към лицата, които следва да се впишат. Лицето трябва да:
• не е осъждано за умишлено престъпление от общ характер, освен ако е реабилитирано;
• не е било член на управителен или контролен орган или неограничено отговорен съдружник в дружество, за което е открито производство по несъстоятелност, или в прекратено поради несъстоятелност дружество, през последните две години, предхождащи датата на решението за обявяване на несъстоятелността, ако са останали неудовлетворени кредитори; ако е изминал 5-годишен срок от прекратяване на дружеството поради несъстоятелност, конкретните обстоятелства и отпадането на ограниченията се посочват изрично;
• не попада в ограниченията за заемане на висша ръководна длъжност по чл. 124 от ЗМИП или чл. 15 от Закона за мерките срещу финансирането на тероризма (ЗМФТ);
• не е лишено от право да заема материалноотговорна длъжност;
• въз основа на събраните по-горе за него данни не дава основание за съмнение относно неговата надеждност и пригодност.
Изискванията се прилагат и по отношение на лице, което е прокурист, управител, член на управителен или контролен орган, съдружник, действителен собственик на юридическото лице или друго правно образувание, извършващо съответните дейности.
Лицата, които не са български граждани, прилагат към заявлението и свидетелство за съдимост или друг аналогичен документ, както и официален документ, че лицето не попада в ограниченията за заемане на висша ръководна длъжност по чл. 124 от ЗМИП.
Вписването и заличаването на обстоятелства се предоставят като електронна административна услуга. Това означава, че заявлението-образец трябва да бъде подписано с усъвършенстван или квалифициран електронен подпис.
Вписването се извършва в 14-дневен срок от подаване на заявлението и ще бъде събирана държавна такса за услугата.
На лицата, които извършват дейностите по чл. 4, т. 16 от ЗМИП без да са вписани в специалния регистър, може да бъдат наложени глоби в размер до 10 000 лв. за физически лица или имуществени санкции в размер до 20 000 лв. за юридически лица. При повторни нарушения санкциите са в размер до 20 000 лв. за физически лица и в размер до 50 000 лв. за юридически. За тежки или системни нарушения санкциите могат да достигнат и до 2 000 000 лв.
Екипът на KGK разполага с богат опит в прилагането на Закона за мерките срещу изпиране на пари, изготвянето на документи по него и разрешаването на сложни казуси по материята. При нужда от правно съдействие в тази връзка, можете да се свържете с нас.
За да осигурим най-добрите изживявания, ние използваме технологии като "бисквитки" за съхраняване и/или достъп до информация за устройството. Съгласието Ви с "бисквитките"ще ни позволи да обработваме данни като поведение при използването на сайта или уникални идентификатори на този сайт. Несъгласието или оттеглянето на съгласието може да повлияе неблагоприятно на определени характеристики и функции.
Общи условия