През последното десетилетие редица фактори доведоха до бум на разплащанията по електронен път. С развитието на технологиите, все повече потребители изоставят напълно касовите разплащания в полза на плащане чрез карти, компютърни приложения или мобилни телефони. Конкретно сред мобилните приложения в България, към днешна дата най-голяма популярност има приложението REVOLUT. Създадено през 2015г., приложението бързо набра популярност и ежедневно се използва за извършване на разплащания особено от потребители, които боравят със средства в различни валути.
Фактически действията, които са необходими за започване на работа с Revolut са изтегляне на приложението, откриване на сметка в него и внасяне на парични суми по тази сметка. След това, посредством мобилното приложение, могат да се извършват разплащания само чрез няколко натискания на бутони. Заедно с това, Revolut предлага и издаване на физическа карта към откритата сметка, с която също могат да се извършват плащания и да се теглят суми от банкомат.
След като изтеглят приложението и открият сметката си чрез него, потребителите в действителност стават клиенти на банка, която им открива сметка и съхранява техните средства. В рамките на Европейския съюз Revolut разполага с лиценз за извършване на банкова дейност. Казано накратко, мобилното приложение на Revolut позволява банкови преводи със средствата, които потребителят е внесъл по банковата си сметка. Въпросната банка и сметките, които потребителите на Revolut имат в нея, не се различават по правния си режим от банковите сметки на останалите банки, действащи в Република България. Последното е особено важно за кредитори, които не могат да съберат вземанията си от своите длъжници, доколкото спрямо банковите сметки в Revolut са допустими действия с цел обезпечаване или принудително изпълнение на парични вземания.
Разликата между сметките в българските банки и сметките в Revolut е седалището на банката, което затруднява налагането на запори върху въпросните сметки. С цел преодоляване на затрудненията, свързани с обезпечаването на парични вземания, когато длъжникът има сметки в банка на територията на друга-държава членка, Европейският съюз е предвидил процедура за издаването на Европейска заповед за запор на банкови сметки. Тази процедура позволява на кредитор в една държава-членка да поиска и получи заповед, с която да запорира сметки на своя длъжник в банка, действаща на територията на друга държава-членка. По този начин, освен по отношение на сметките в традиционните кредитни институции, е допустимо да се наложи запор на сметка в Revolut, а и на сметките на потребители на други приложения за електронни разплащания, които имат лиценз за извършване на банкова дейност в ЕС.
Следва да се отбележи, че процедурата позволява и обратния подход – кредитори от други държави-членки на Съюза могат да се снабдят със заповед от съда в държавата на пребиваване, която да приведат в изпълнение срещу сметките на свои длъжници в български банки.
Процедурата започва с молба до съда за издаване на европейска заповед за запор на банковите сметки. Към молбата се прилагат и съответните доказателства, обосноваващи нуждата от издаване на европейска заповед за запор. Когато кредиторът все още не се е снабдил с акт, подлежащ на принудително изпълнение, следва да се представят и достатъчно доказателства, от които съдът може да направи заключение, че има вероятност искът срещу длъжника да бъде удовлетворен по същество.
След издаването на заповедта, кредиторът няма нужда от други съдебни актове или от признаването ѝ от съда на държавата-членка, в която ще се налага запорът. Необходим е обаче превод на органа в държавата на изпълнение. Там запорирането на сметките се извършва незабавно по реда, предвиден в националния закон на държавата на изпълнение.
Разгледаната процедура ще бъде ефективна, ако длъжникът действително разполага със сметки в банки на територията на съответната държава. Ако кредиторът разполага с подобна информация, няма пречка директно да се посочат номерата на сметките или банката, в която са открити. Ако подобна информация липса, е разумно преди да се пристъпи към издаване на заповед за запор, да се поиска справка какви сметки има лицето в банки, действащи на територията на съответната държава.
Цялата процедура по издаване на заповедта за запор изисква познаване на особеностите на регламентите на ЕС, както и на приложимото българско законодателство. За да бъде бързо и ефективно последващото изпълнение на заповедта, кредиторът следва да познава реда за принудително изпълнение в другите държави-членки на ЕС, както и да познава органите, чрез които то се извършва.
Екипът на KGK Law Firm разполага с опит в осъществяването на процедурата по издаването на заповед в България и изпълнението ѝ в други държави. За по-ефективното и бързо налагане на обезпечителните мерки, кантората поддържа контакти с адвокатски дружества и съдебни изпълнители в държави-членки, към които винаги може да се обърне за съдействие.
При нужда от адвокат, занимаващ се със събиране на вземания, свържете се с нас!
В случай че разполагате с информация, че Вашия длъжник държи средства в банкови сметки в държава-членка на ЕС, или вече имате издадена заповед за запор от съд в държава-членка, която искате да приведете в изпълнение срещу банковите сметки на длъжник в България, не се колебайте да се обърнете към нас.
За да осигурим най-добрите изживявания, ние използваме технологии като "бисквитки" за съхраняване и/или достъп до информация за устройството. Съгласието Ви с "бисквитките"ще ни позволи да обработваме данни като поведение при използването на сайта или уникални идентификатори на този сайт. Несъгласието или оттеглянето на съгласието може да повлияе неблагоприятно на определени характеристики и функции.
Общи условия