Във връзка с извънредното положение, обявено на 13.03.2020 г., за работодателите и техните служители и работници възникнаха въпроси, които станаха повод за тревоги от различно естество. Статията ще разгледа актуалните теми от последните дни в сферата на трудовото право. В случай че попаднете на нея, докато търсите решение на конкретен казус, не се колебайте да се свържете с нас.
Какви са правата и задълженията на работниците и работодателите?
Тук са налице две хипотези: преустановяване на дейността по силата на заповед на държавен орган или със заповед на работодателя. Пример за първия случай е заповедта на Министъра на здравеопазването от 13.03.2020 г., с която се преустанови дейността на молове, кафенета, ресторанти (те обаче все още имат право да приготвят и доставят храна по домовете!), кина, детски градини, фитнес-зали и пр. Цялата заповед можете да намерите тук. В този случай работодателят е длъжен да не допуска работниците и служителите до работните им места за съответния период.
При втората хипотеза работодателят сам взима решение и го обективира в заповед, с която се преустановява дейността на съответното предприятие, на част от него или на отделни работници и служители за част от времето или за целия период на извънредното положение.
Общо и за двете хипотези е, че работниците и служителите имат право на брутното си трудово възнаграждение. Издадена ли е такава заповед, било от работодателя или от държавен орган, първият има право да предостави платения годишен отпуск на работниците и служителите и без тяхното съгласие, включително и на работещите, които все още не са придобили 8 месеца трудов стаж.
Същевременно работодателят е длъжен да разреши ползването на платен годишен отпуск или на неплатен отпуск за времето на извънредното положение при поискване от следните категории лица: 1. бременна служителка, както и на служителка в напреднал етап на лечение ин-витро; 2. майка или осиновителка на дете до 12-годишна възраст или на дете с увреждане независимо от възрастта му; 3. служител, който е самотен баща или осиновител на дете до 12-годишна възраст или на дете с увреждане независимо от възрастта му; 4. служител, който не е навършил 18-годишна възраст; 5. служител с трайно намалена работоспособност 50 и над 50 на сто; 6. служител с право на закрила при уволнение по чл. 333, ал. 1, т. 2 и 3 от Кодекса на труда (това са служители с деца до 3 г.; трудоустроени служители; служители, страдащи от някое от заболяванията, предвидени в наредба на Министъра на здравеопазването). Времето, за което се ползва отпускът, се признава за трудов стаж.
*Законът регламентира изключения за медицинския персонал, полицейските служители, органите по пожарна безопасност и военнослужещите.
С новия Закон за мерките и действията по време на извънредното положение се даде право на работодателите, също и на органите по назначаване в държавните институции, едностранно да налагат на служителите да работят от вкъщи. Те са насърчавани от правителството да издадат заповед, с която да определят условията и реда, по които полагането на труд от дома на служителите и работниците ще се осъществява, освен ако това е невъзможно с оглед на спецификите на самата трудова дейност. За предприятията, които продължават да работят, вижте по-долу. Съществуват два режима на работа от вкъщи:
Някои предприятия продължават своята дейност и към този момент, например аптеки и магазини. Основното задължение на работодателите в тази хипотеза се изразява в провеждането на засилени мерки срещу епидемията. Те включват: проветряване и дезинфекция на работните помещения, пречистване на въздуха с филтри, провеждане на инструктаж на персонала относно спазването на лична хигиена. В заповедта се казва още, че не трябва да се допускат служители и външни лица с прояви на остри заразни заболявания, но приложението на тази разпоредба на практика предизвиква трудности. От една страна, за да се установят симптомите на лицето е необходимо да бъде предоставен болничен лист от лекар, а от друга, данните, свързани със здравословното състояние на лицата, могат да бъдат събирани и обработвани само при спазването на специалния по-строг режим по чл. 51 от Закона за защита на личните данни.
Какво могат да направят работодателите, когато обемът на работата намалее?
Непълно работно време – В случай на намаляване на работата, работодателят може да въведе непълно работно време за времето на извънредното положение. Продължителността на непълния работен ден трябва да е поне половината от стандартния такъв. Обикновено това означава, че непълният работен ден е дълъг 4 часа. Право на работниците и служителите е да получат информация за длъжностите, за които ще важи промяната на работното време. Те могат да отправят молби до работодателя в тази връзка, който пък е длъжен да ги вземе под внимание. Този процес при възможност е най-добре да се случи чрез дистанционна форма на комуникация, за да не се нарушават изискванията на Министерството на здравеопазването по отношение на струпването на много хора на едно място. При намалено работно време се изплаща и намалено възнаграждение, съотношението трябва да остане същото, както е било и при стандартния работен ден.
Излизане в отпуск – Работодателят, съответно органът по назначаване в държавните учреждения, има право да предостави до ½ от платения годишен отпуск на работещите, дори и те да не са дали съгласието си за това. (Тук говорим за случаите, в които трудовата дейност не е преустановена.) Той обаче не разполагат с правомощието да пуска служителите и работниците в принудителен неплатен отпуск. Подобно действие позволява на служителите да прекратят трудовите си договори без предизвестие. Ако все пак те се съгласят да използват неплатения си отпуск, важно е да знаят, че ако е с продължителност до 30 дни, не прекъсва трудовия и осигурителния стаж.
Работа в друго предприятие – Работодателят има право да възлага на служителя временно да извършва друга работа в предприятието (напр. да подрежда стоките или извършва инвентаризация) или в друго предприятие, което обаче е в същото населено място или местност. Съгласието на работника или служителя не е необходимо, а срокът на тази дейност не бива да надвишава 45 работни дни. Работодателят трябва да има предвид, че в редица общини груповите дейности са забранени. Следва да се вземе предвид квалификацията на служителя (в Кодекса на труда е регламентирано, че когато непреодолими причини го налагат, работодателят може да не се съобрази с нея), както и неговото здравословно състояние. Той от своя страна има право да получи възнаграждение за изпълняваната работа, което не следва да е по-малко от брутното възнаграждение за основната му работа.
Прекратяване на трудовото правоотношение – При намаляване на обема на работата или прекъсване на работния процес за повече от 15 работни дни, работодателят има право да прекрати трудовото правоотношение на работниците и служителите. Той им дължи обезщетение в размер на брутното трудово възнаграждение за времето, за което са останали без работа, но не за повече от 1 месец. Работодателят може да избере да освободи само някои от служителите, но в този случай той трябва стриктно да следва процедурата за избор на лицата, които да уволни, в противен случай освобождението ще е незаконосъобразно.
Изготвил:
Ивана Илчева – Юридически сътрудник в KGK Law Firm
Светослав се присъединява към KGK Law Firm през 2023 г.
Той консултира клиенти по сложни въпроси на Корпоративното и Търговското право. Осигурява представителство пред съдилищата и в процедури по обжалване на решенията на възложители на обществените поръчки. Има опит и в административното и енергийното право.
Светослав е член на Софийската адвокатска колегия и Съюза на българските юристи.
Притежава компетенции в областта на Корпоративно и Търговско право, Вещно право, Процесуално представителство, Представителство по арбитражни дела, Административно право, Обществени поръчки, Енергийно право и др.
Светослав е докторант по Граждански процес в Университета за национално и световно стопанство.
За да осигурим най-добрите изживявания, ние използваме технологии като "бисквитки" за съхраняване и/или достъп до информация за устройството. Съгласието Ви с "бисквитките"ще ни позволи да обработваме данни като поведение при използването на сайта или уникални идентификатори на този сайт. Несъгласието или оттеглянето на съгласието може да повлияе неблагоприятно на определени характеристики и функции.
Общи условия