Покупко-продажбата на имот е важна крачка в живота на всеки човек. Поради това, към такава сделка трябва да се подходи внимателно и да се вземе информирано решение.
Този вид сделки са свързани с много тънкости и моменти, които може да се окажат проблем впоследствие, ако не се подходи с внимание към тях. Важно е лицата, участващи в сделки с недвижими имоти, да разбират ясно законите, касаещи този вид сделки, за да си гарантират, че техните права са защитени и сделките са правно издържани. Консултацията с адвокат недвижими имоти, може да ви спести стреса и несигурността, които може да възникнат по време на цялата процедура по закупуването на имот.
В следващите редове ще изброим нещата, които според нас могат да се окажат основен проблем и за които трябва да се внимава при покупко-продажбата на имот.
Това е един от най-важните елементи и процеси на сделката за придобиване на недвижим имот. Детайлно се проверяват всички предходни сделки по партидата на имота, както и участниците в тях. Целта е да се установи дали лицето, което към момента се легитимира като собственик, наистина е такъв и как е придобил имота. Съветваме собствеността да се провери поне 10 години назад.
Важно е да се установи дали върху имотът, който ще се придобива, съществуват тежести – възбрани, ипотеки, ограничени вещни права и други. При прехвърляне на собствеността на имот правата на трети лица се запазват. Не осъществяването на качествена справка за това, може да доведе до проблеми за потенциалният нов собственик и да ограничи упражняването му на вещни права.
Удостоверението за тежести върху имот предоставя информация за всички вписвания, отбелязвания и заличавания на тежести и права към момента на изготвянето му или за липсата на такива.
Важно е проверката на тези тежести да се извърши преди подписване на предварителен договор. Така, ако за имота има вписана възбрана и/или ипотека, с предварителния договор може да се уговори задължение за продавача да погаси задълженията си към кредиторите и да осигури заличаването на тежестите преди нотариалното изповядване на сделката.
При закупуването на недвижим имот подготовката на окончателната сделка, с която ще се прехвърли собствеността върху имота, започва с подписването на предварителен договор, който да защити правата на продавача или купувача до момента на изповядване на сделката пред нотариус. Този договор трябва да включва всички условия и клаузи, които ще включва и окончателния – цена, страни, срок за сключване на окончателния договор и др. Обикновено страните се договарят част от продажната цена да бъде заплатена тогава при подписване на предварителен договор. С подписването му, страните се задължават в бъдеще да подпишат окончателен договор пред нотариус, под формата на нотариален акт, но при всички упоменати в предварителния договор условия.
Всяка една от страните по предварителния договор може да предяви иск за обявяването му за окончателен договор, в случай че е изпълнила задълженията си по предварителния договор. В този случай окончателния договор се счита за сключен от постановяването на съдебното решение.
Друга функция на предварителния договор е стопирането на предлагането на конкретния имот на пазара. Процесът се обезпечава от купувача, като за целта заплаща определен процент от общата стойност на жилището като капаро.
Обичайно агенциите за недвижими имоти предлагат на клиентите си типови предварителни договори. Имайки предвид важността им, е препоръчително той да бъде съставен или поне проверен от адвокат, специализиран в тази област. Това до голяма степен ще намали риска от сключване на неизгодна сделка.
След подписването на предварителния договор, трябва да се подготвят всички необходими документи за изповядване на сделката пред нотариус. Преди това е добре отново да се направи проверка за наличие на тежести върху купувания имот. За финализиране на сделката са необходими набор от документи като Актуална скица на недвижимия имот, Актуална данъчна оценка на имота и други.
Документацията е наистина обемна, която трябва да се представи на нотариуса, задълженията на страните са много. Подготовката им изисква време и усилия, така че трябва да се въоръжите с търпение или да оставите това на хора, които са специалисти в областта.
KGK Law Firm може да ви съдейства в целия процес по придобиване или продажба на недвижим имот – от снабдяването и изготвянето на всички документи, необходими за сключване на вашата сделка за недвижим имот, до окончателното й изповядване пред нотариус. KGK Law Firm има богат опит при различните сделки с недвижими имоти, като само пред последната година сме консултирали сделки на стойност над 35 млн. лв. Можете да разчитате на нас за предоставянето надеждна консултация и качествена правна помощ.
Инвестициите в строителството и недвижимите имоти са една от основните движещи сили на икономиката на България и света. KGK Law Firm представлява местни и чуждестранни инвеститори пред административни органи, контрагенти и съдилища.
Освен посредничество, преговори и изготвяне на необходимата документация, KGK Law Firm представлява юридически и физически лица във всяка една фаза до постигане на желания резултат.
Не се колебайте да се свържете с нас.
За да осигурим най-добрите изживявания, ние използваме технологии като "бисквитки" за съхраняване и/или достъп до информация за устройството. Съгласието Ви с "бисквитките"ще ни позволи да обработваме данни като поведение при използването на сайта или уникални идентификатори на този сайт. Несъгласието или оттеглянето на съгласието може да повлияе неблагоприятно на определени характеристики и функции.
Общи условия