В бр. 11 на Държавен вестник от 02.02.2023 г. бе обнародван Закон за защита на лицата, подаващи сигнали или публично оповестяващи информация за нарушения, който въвежда изискванията на Директива (ЕС) 2019/1937 относно защитата на лицата, които подават сигнали за нарушения на правото на Съюза.
Законът влиза в сила на 04.05.2023 г. и цели осигуряване защита на лица, които подават сигнали или публично оповестяват информация за нарушения на българското законодателство или на актове на Европейския съюз, станала им известна при или по повод изпълнение на трудовите или служебните им задължения или в друг работен контекст.
Законът касае нарушения на българското законодателство или на посочените в приложението към закона актове на Европейския съюз в областта на: обществените поръчки; финансовите услуги, продукти и пазари; предотвратяване изпирането на пари и финансирането на тероризма; безопасността и съответствието на продуктите; безопасността на транспорта; опазването на околната среда; радиационната защита и ядрената безопасност; безопасността на храните и фуражите, здравето на животните и хуманното отношение към тях; общественото здраве и защитата на потребителите; защитата на неприкосновеността на личния живот и личните данни; сигурността на мрежите и информационните системи.
Защитата обхваща и информация за: нарушения, които засягат финансовите интереси на Европейския съюз по смисъла на чл. 325 от Договора за функционирането на Европейския съюз; нарушения на правилата на вътрешния пазар по смисъла на чл. 26, параграф 2 от Договора за функционирането на Европейския съюз, включително правилата на Европейския съюз и българското законодателство относно конкуренцията и държавните помощи; нарушения, свързани с трансгранични данъчни схеми, чиято цел е да се получи данъчно предимство, което противоречи на предмета или на целта на приложимото право в областта на корпоративното данъчно облагане.
В приложното поле на този закон попадат и престъпления от общ характер, станали известни на сигнализиращото лице по повод изпълнение на служебните му задължения.
Задължените субекти са посочени в чл. 12 и това са:
Те са длъжни да:
Защита се предоставя на сигнализиращото лице, което по смисъла на Закона е физическо лице, подаващо сигнал или публично оповестяващо информация за нарушение, станала му известна в работен контекст, в качеството му на служител, стажант, лице, което упражнява свободна професия, съдружник, лице, което работи за физическо или юридическо лице, кандидат за работа и други.
Защита по Закона се предоставя и на лица, които помагат на сигнализиращото лице в процеса на подаване на сигнал, лица, които са свързани със сигнализиращото лице, например колеги или роднини, юридически лица, в които сигнализиращото лице притежава дялово участие, за които работи или с които е свързано по друг начин в работен контекст. Защитата се предоставя от момента на публичното оповестяване на информация за нарушение или от подаването на сигнала.
Предвидени са различни по размер и вид санкции за нарушаване на задълженията, които варират от 400 до 20 000 лева за юридически лица. За повторно нарушаване на задълженията за създаване на канал за вътрешно подаване на сигнали и за периодичен преглед и актуализиране на вътрешните правила, които следва да се приемат, са предвидени по-големи размери на санкциите – от 10 000 до 30 000 лева за юридическите лица.
Законът предвижда и глоба в размер от 3 000 до 7 000 лева за лице, за което е установено, че съзнателно e подало сигнал или оповестило публично невярна информация.
Екипът на KGK Law Firm е на Ваше разположение и може да Ви помогне при
нужда от:
За да осигурим най-добрите изживявания, ние използваме технологии като "бисквитки" за съхраняване и/или достъп до информация за устройството. Съгласието Ви с "бисквитките"ще ни позволи да обработваме данни като поведение при използването на сайта или уникални идентификатори на този сайт. Несъгласието или оттеглянето на съгласието може да повлияе неблагоприятно на определени характеристики и функции.
Общи условия